• Informácie pre žiakov 5. ročníka

• Postup pri podávaní prihlášky na SŠ – 5.ročník

Žiaci 5. ročníka majú možnosť pokračovať v ďalšom štúdiu na strednej škole - 8-ročné štúdium.

V Trnave sú to školy:

• Gymnázium J. Hollého, Na Hlinách 30, 917 26 Trnava – netalentové PS
          • Gymnázium A. Merici, Hviezdoslavova 10, 917 00 Trnava – netalentové PS
          • Gymnázium ako o.z. Spojenej školy, J. Bottu 31, 917 87 Trnava – netalentové PS
          • Súkromné 8-ročné tanečné konzervatórium D. Nebylu, Hollého 8, 917 01 Trnava – talentové PS

Prehľad o aktuálnych otváraných odboroch a počte prihlásených žiakov na jednotlivých SŠ na Slovensku si môžete pozrieť na internete: http://svs.edu.sk v časti AGENDY – Prechod žiakov zo základnej na strednú školu – Naplnenosť-zoznamy-štatistiky – Naplnenosť a možnosti štúdia https://svs.edu.sk/proforient.aspx

.

1. Zákonný zástupca vyplní tlačivo: Podklady pre prihlášku na štúdium na SŠ - 5.r Podklady pre prihlášku prosím odovzdať najneskôr do 16.02.2024.
          2. Zákonný zástupca žiaka podáva 1 prihlášku na všetky SŠ elektronicky prostredníctvom EduPage (v časti „Prijímačky 2024") na podpis riaditeľovi ZŠ najneskôr do 11.03.2024 .
          3. Povinnými prílohami prihlášky podľa druhu záujmu o štúdium sú:
          • Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti na účel schopnosti študovať zvolený študijný odbor alebo učebný odbor (predkladá len uchádzač o štúdium odbore: 8227 Q tanec ).
          • Správa z diagnostického vyšetrenia vykonaná zariadením poradenstva a prevencie nie staršia ako dva roky (predkladá len uchádzač so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami).
          • Potvrdenie o zmenenej pracovnej schopnosti (predkladá len uchádzač so zmenenou pracovnou schopnosťou).
          • Vyjadrenie lekára so špecializáciou všeobecné lekárstvo o zdravotnej spôsobilosti študovať zvolený odbor vzdelávania (predkladá len uchádzač so zdravotným znevýhodnením).
          • Potvrdenie národného športového zväzu resp.klubu alebo diplom o členovi športového klubu zapojeného do oficiálnej súťaže, o jednom najlepšom umiestnení v najvyššej kategórii oficiálnej súťaže v aktuálnom a predchádzajúcom školskom roku (predkladá len uchádzač o štúdium študijného odboru: 7902 J gymnázium - Gymnázium ako o.z. Spojenej školy, J. Bottu 31, Trnava).
          • Kópie vysvedčení (predkladá len uchádzač, ktorý bol z niektorého vyučovacieho predmetu na vysvedčení hodnotený slovne - v tomto prípade predkladá len vysvedčenie s príslušným slovným hodnotením), alebo ak nie je možné, aby základná škola, ktorú žiak navštevoval alebo navštevuje, potvrdila hodnotenie žiaka uvedené na prihláške).
          • Kópie diplomov alebo certifikátov, ktoré preukazujú umiestnenie žiaka v predmetovej olympiáde alebo súťaži - nepovinná príloha (predkladá len uchádzač, ktorý uvádza v prihláške umiestnenie v predmetovej olympiáde alebo súťaži - okresné a vyššie kolo).
          1. Riaditeľ ZŠ potvrdí hodnotenie žiaka uvedené na prihláške na SŠ tak, aby zákonný zástupca mohol podať prihlášku na vzdelávanie v termíne do 20.03.2024.
          2. Školský informačný systém po potvrdení prihlášky riaditeľom základnej školy a potvrdení podania prihlášky zákonným zástupcom odošle prihlášku všetkým stredným školám, ktorých odbory vzdelávania uviedol zákonný zástupca v prihláške. Ak vznikne technický problém s odoslaním prihlášky prostredníctvom školského informačného systému na niektorú zo škôl uvedených v prihláške, zákonný zástupca dostane zo školského informačného systému upozornenie o tom, že prihlášku musí zákonný zástupca vytlačiť, podpísať a do 20. marca 2024 aj s prílohami podať na príslušnú školu poštou alebo osobne; pri podaní prihlášky poštou je určujúci dátum jej podania na poštovú prepravu.

Spôsob prijímania na jednotlivé stredné školy:

Žiaci budú prijatí na SŠ na základe kritérií, ktoré si volí každá SŠ.

Kritériá prijatia sú zväčša:

• výsledky prijímacích skúšok,
          • študijné výsledky na ZŠ,
          • úspechy v predmetových olympiádach a súťažiach.

Dôležité termíny:

do 30.11.2023 – SŠ zverejní kritériá na prijatie