• Španielsko

Základná škola na Námestí SUT v Španielsku.

V dňoch 31.05. – 05.06. 2015 sa žiačky deviateho ročníka  našej školy (Jana Stredánska, Rebeka Štefánková, Natália Páleníková, Lenka Suchárová) a dve vyučujúce (pani riaditeľka Žofia Halásová a vyučujúca anglického jazyka Andrea Slobodová) zúčastnili posledného projektového stretnutia v rámci projektu Commenius, ktorý bol realizovaný s podporou Európskej únie. Stretnutie  sa konalo v španielskom meste Reus.

V Španielsku bol pripravený pre účastníkov projektu bohatý program. Najskôr sme si pozreli partnerskú školu, kde nám hostitelia ukázali priestory školy aj svojich žiakov, ktorí mali pre nás pripravený zaujímavý program. Po prehliadke školy sme absolvovali aj prehliadku mesta Reus, v ktorom sa partnerská škola nachádzala. Naše žiačky boli ubytované v španielskych rodinách, kde mali možnosť oboznámiť sa s inou kultúrou, životným štýlom, spoznať nových ľudí a komunikovať v anglickom jazyku.

Ústrednou témou projektu bola voda, tak sme v rámci témy podnikli exkurziu po delte rieky L´Ebra, prehliadku Eko múzea, vyhliadkovú plavbu loďou, ako aj prehliadku lagúny, kde sme pozorovali vodné vtáky. Hostitelia nám ukázali aj pláž a morské pobrežie. Ochutnali sme tradičné španielske jedlo pallea. Navštívili sme tiež Barcelonu, kde sme si pozreli prírodovedné múzeum, park Guell, najznámejšie pamiatky, svetoznámy štadión a samozrejme – prístav.

Na stretnutí prebiehali aj pracovné workshopy, na ktorých  sme vyhodnocovali prácu  na celom projekte. Všetky zúčastnené krajiny predstavili svoj diel práce, ktorým prispeli do projektu. Videli sme zaujímavé prezentácie a fotografie, ktoré nám pripomenuli dva roky vzrušujúcej a zaujímavej práce. Spoločne sme pripravili aj prehliadku žiackych diel, ktoré súviseli s témou voda. Dohodli sme sa na ukončení projektu a vypracovaní záverečnej správy. Domov sme sa vrátili spokojní, nabití energiou a plní zážitkov a nových dojmov.

A čo dodať na záver?

Jeden projekt sa skončil a my – bohatší o nové zážitky a skúsenosti – sa tešíme na ďalší :D

Mgr. Andrea Slobodová